פוטותרפיה – טיפול בעזרת קרני אור לסובלים ממחלה אוטואימונית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פוטותרפיה הוא טיפול בעזרת קרני עור, הגורם לשיפור משמעותי בתסמינים עוריים של מחלות אוטואימוניות שונות כמו פסוריאזיס, דלקות עור אטיפיות או ויטיליגו.

במהלך הטיפול, מוכנס החולה לתוך תא הדומה למיטת שיזוף, ובו מוקרנות קרני אור בעלות אורכי גל שונים, בהתאם למחלה ממנה הוא סובל. הטיפול בפוטותרפיה אינו ארוך ויכול להימשך עד חצי שעה בלבד, אך על מנת להשיג אפקט מקסימלי יש לבצע אותו מספר פעמים בשבוע וכמובן לאורך זמן.

במקרים מסוימים, משלבים את הטיפול בפוטותרפיה עם חומר הנקרא פסורלאן. פסורלאן הוא חומר שמגביר את רגישותו של העור ולכן השפעת הפוטותרפיה עליו גדולה יותר.

השפעת קרני האור על מחלות אוטואימוניות

באופן כללי, קרני האור באורכי הגל השונים עוזרות להקלה על הסימפטומים השונים המתבטאים כתוצאה מהמחלה האוטואימונית. בדרך כלל, הגלים האלה מזיקים לעור, ואיתו נהרסים גם הנוגדנים והקומפלקסים השונים שגורמים לתסמינים הקשים של המחלות. בנוסף, מורחקים התאים הלימפוציטים והמקרופאגים המובילים לעלייה בפעילות החיסונית.

כאשר הטיפול נעשה באופן מבוקר לא אמור להיות חשש מנזק, אך צריך לזכור שנזק לתאי העור הוא אפשרי.

תופעות הלוואי של פוטותרפיה

החיסרון הגדול של הטיפול בפוטותרפיה הן תופעות הלוואי השונות. הבעיה העיקרית של חולים המטופלים בפוטותרפיה היא חשיפה נוספת לשמש. יש לזכור שעורם של חולים אלה נחשף לכמות קרינה לא קטנה במהלך הטיפולים, ולכן חשיפה נוספת עלולה לגרום לנזק רב לעור.

בשימוש בפסורלאן, הנזק עלול להיות כבד יותר, ויש להישמר במיוחד ולשמור גם על העיניים שעלולות להינזק.

טיפול בפסוריאזיס באמצעות פוטותרפיה

פסוריאזיס היא מחלת עור אוטואימונית המתבטאת בנגעים רבים על העור ההולכים ומתקלפים. כחלק ממכלול הטיפולים המוצע במחלת הפסוריאזיס משתמשים גם בטיפול בפוטותרפיה.

בטיפול זה משתמשים בקרני UVB השייכות לספקטרום האולטרה סגול. במקרים קשים, מורחים על הגוף פסורלאן לפני הטיפול, להשגת אפקט יעיל יותר.

הטיפול בפוטותרפיה עוזר ברוב מקרי הפסוריאזיס, אך יכול לגרום לתופעות לוואי כמו גירויים ובחילה. כמו כן, כמובן שבתקופת הטיפול אין לחשוף את העור לקרני השמש בגלל כמות הקרינה הגדולה.

חולים רבים מעדיפים לטפל באמצעות קרני UVB בדרך ה"טבעית" – בים המלח. התכונות המיוחדות של גובה הקרקע הנמוך בשילוב עם האוויר היבש יוצרים מיקום נהדר לטיפול בפסוריאזיס, וחולים רבים מגיעים אל ים המלח כדי לטפל במחלה.

טיפול בדלקת עור אטופית באמצעות פוטותרפיה

דלקת עור אטופית היא מחלת עור קשה הנגרמת בגילאי הילדות, וגורמת לגירודים קשים ולפריחה לא יפה, אך ניתן לטפל בה ביעילות באמצעות פוטותרפיה. הטיפול בדלקת עור אטופית הוא טיפול משולב על ידי גלי UVA ו-UVB ושילובים נוספים.

כמו כן, לאחר הפסקת הטיפול יש לבצע טיפולי "שימור", הכוללים טיפול קצר אחת למספר חודשים שתפקידו לשמר את המצב הקיים. במקרים של דלקת עור אטופית קשה, הטיפול בפוטותרפיה לא תמיד יעיל, ואז יש צורך לשלבו עם טיפולים סיסטמיים באמצעות סטרואידים ותרופות נוספות.

טיפול בויטיליגו באמצעות פוטותרפיה

ויטיליגו היא מחלה נדירה המתבטאת בהצטברות כתמים לבנים על העור. כתמים אלה מופיעים כמעט בכל מקום, בעיקר על הגפיים ועל הפנים, ומקורם על רקע חוסר פיגמנט.

אחת ההשערות בנוגע למקור המחלה הוא הרס המלנוציטים על ידי תאי מערכת החיסון, שמזהים אותם בטעות כזרים לגוף ותוקפים אותם. על כן, פעמים רבות הטיפול במחלת הויטיליגו נעשה על ידי סטרואידים ותכשירים נוספים שאחראים לדיכוי מערכת החיסון.

פוטותרפיה היא טיפול אופציונלי לויטיליגו, כאשר משתמשים בקרינת UVA בצירוף פסורלן (הנלקח לרוב דרך הפה). הטיפול בפוטותרפיה אצל חולי ויטיליגו הוא ארוך ונמשך לפחות שנה, אך בדרך כלל משיג תוצאות טובות ומוביל להחזרת הפיגמנט לעור. כיום, מרבים להשתמש בעיקר בקרני UVB, שמשיגים אפקט דומה אך נחשבות לבטוחות יותר וכוללות פחות תופעות לוואי.

ראו גם:

אפיתרפיה – טיפול וריפוי באמצעות ארס דבורים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן