מניעת איידס: האם ברית מילה מונעת מחלת איידס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי מערכת חיסון מולדת?ברית מילה היא הסרה כירורגית של העורלה המכסה את ראש הפין. העורלה פגיעה ביותר להידבקות באיידס, והניתוח מספק הגנה מסוימת מהמחלה, לגברים הטרוסקסואלים, אך לא לגברים המקיימים יחסי מין עם גברים.

בדרך כלל מבוצע ההליך בקרב תינוקות, אם כי הוא ניתן לביצוע בשלב מאוחר יותר בחיים, בשל מגוון נרחב של סיבות חברתיות, דתיות, תרבותיות, ובריאות.

החל משנת 2007, ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ על ברית מילה לתינוקות ומבוגרים כשיטה למניעת איידס, במיוחד במדינות בהן מתרחשות מגיפות איידס בקרב גברים הטרוסקסואלים, בשכיחות העולה על 15%, ושכיחות נמוכה של ברית מילה. תוכניות הבריאות ממליצות לגברים מבוגרים לעבור ברית מילה, במיוחד במדינות רבות במזרח ודרום אפריקה.

ברית מילה והפחתת הסיכון לאיידס

מחקרים שונים שנערכו ברחבי העולם מוצאים שברית מילה יעיל בהגנה מפני מצבים בריאותיים רבים, ובמיוחד מפני הידבקות באיידס.

גברים המקיימים יחסי מין עם נשים. ברית מילה מספקת הגנה לגברים המקיימים יחסי מין דרך הנרתיק עם נשים.

מחקרים שנערכו במזרח ודרום אפריקה הראו שגברים הטרוסקסואלים שנימולו נמצאו כבעלי סיכויים פחותים בשיעור של חמישים עד שישים אחוזים להידבק באיידס, בהשוואה לגברים שלא נימולו. הגברים הנימולים נמצאו אף בסיכון מופחת לחלות בהרפס, סיפיליס, ווירוס הפפילומה האנושי.

גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. ברית המילה אינה מספקת הגנה לגברים נשאי נגיף האיידס, הנמצאים בסיכון להידבק במחלה, כשהם מקיימים יחסי מין אנאליים עם גברים אחרים. אך הדעות בעולם הרפואה חלוקות בנושא זה, וחלק מהמחקרים מראים שגברים נשאי נגיף האיידס, שעברו ברית מילה ועוסקים במין אנאלי בלבד עם גברים, עשויים להיות מוגנים מפני התפרצות המחלה.

ברית מילה נושאת יתרון בריאותי במיוחד בקרב אוכלוסיות מפתח המושפעות ממחלת האיידס, כגון עובדי תעשיית המין, אנשים המזריקים סמים, גברים הומוסקסואלים וגברים דו מיניים.

האופן בו מפחיתה ברית המילה את הסיכוי ללקות באיידס

העורלה פגיעה ביותר להידבקות באיידס. זהו המסלול העיקרי שבאמצעותו חודר נגיף ה-HIV לגוף הגבר וגורם לזיהום במהלך קיום יחסי מין. הסרת העורלה מקשה על הנגיף למצוא את דרכו לתוך הגוף, במהלך קיום יחסי מין.

ראשית, העורלה עדינה ועשויה להיקרע מעט במהלך קיום יחסי מין. הסדקים הנוצרים עשויים לאפשר לנגיף האיידס לחדור לגוף בקלות רבה יותר, ולגרום לדלקת אשר עלולה להגביר את הסיכון להידבקות במחלה.

בנוסף, בעורלה קיים ריכוז גבוה של תאי HIV, הנקראים תאי לנגרהנס, העשויים להקל על אפשרות ההידבקות, בהשוואה לחלקים אחרים של הפין. סיבה נוספת היא שנוזלים נגועים בנגיף האיידס עשויים להילכד תחת העורלה ולהישאר שם לאחר קיום יחסי המין.

יתרונות ברית המילה למניעת מחלת איידס

אחד המחקרים הדגיש את יתרונות ברית המילה בקרב גברים מתבגרים ולא מבוגרים, מהסיבות הבאות:

היבטים תרבותיים וחברתיים. במקומות רבים בעולם, מקובל יותר לבצע ברית מילה למתבגרים בהשוואה למבוגרים, מבחינה תרבותית וחברתית.

גיל הפעילות המינית. כשמבצעים ברית מילה למתבגרים, לפני שהם הופכים להיות פעלים מינית, היתרונות הבריאותיים ארוכי הטווח משפיעים על הגברים כמו גם על בריאות הציבור, מבחינת הפחתת סיכויי ההדבקה באיידס, והפחתת הצורך בתרופות יקרות.

בשנת 2010, הדגיש ארגון הבריאות העולמי את הצורך לבצע ברית מילה בקרב גברים מבוגרים, כדי למקסם את יתרונות מניעת המחלה. ההמלצות הרחבות יותר הן לבצע את ההליך בקרב תינוקות שזה עתה נולדו, כשיטה ארוכת טווח ללחימה במגפת האיידס.

נכון להיום, ובין השנים 2012 עד 2015, בוצעו כמעט 250,000 בריתות מילה בקרב גברים צעירים ומתבגרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן