מחלות אוטואימוניות – זכויות רפואיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות אוטואימוניות הינן מחלות במערכת החיסון בגוף. מערכת החיסון מגנה על הגוף מפני "פולשים" המגיעים מבחוץ, כגון זיהומים, וירוסים, טפילים וחיידקים, ומגנה גם מפני "פולשים" המגיעים מתוך הגוף, כגון גידולים סרטניים ממאירים, שעלולים להתפתח בגוף בלי כל הפרעה, כשמערכת החיסון לא מגנה מפניהם.

המחלות האוטואימוניות מופיעות בגוף עקב הפרעות שונות בוויסות פנימי, תוך גופי, של מנגנוני ההגנה במערכת החיסון. המחלות שנכללות בקבוצה זו: דלקות במפרקים, בעור, סוכרת, דלקות בלב, בכלי הדם או בריאות, וכמו כן מחלות אלרגיה כמו פריחות אלרגיות, נזלת אלרגית, נפיחויות אלרגיות ואסתמה. חלק מהמחלות האלרגיות עלול להוביל לקשיי נשימה קשים ולהלם.

אנשים חולים במחלות אוטואימוניות ומצויים במצבים קשים של המחלה, מגיעים לסיטואציות שהמחלות משפיעות לרעה על אופן תפקודם בעבודה ובחיי היומיום. אנשים אלה זכאים לזכויות מהמדינה, הן ממס הכנסה והן מביטוח לאומי.

חולים שאיבדו בעקבות מחלותיהם את כושרם לעבוד או את יכולת התפקוד בעבודות משק הבית (עקרות בית), יגישו בקשה לביטוח לאומי ויזומנו לוועדה רפואית, שבה ייבדקו הן מהבחינה הרפואית והן מהבחינה התפקודית, ולאחריה ייקבעו עבורם אחוזי נכותם והקצבאות להן הם זכאים.

מחלות אוטואימוניות – זכויות בביטוח לאומי

קצבת נכות כללית

במידה והאנשים שחולים במחלות אוטואימוניות איבדו את כושר עבודתם או כושר התפקוד במטלות משק הבית בעקבות המחלות, הם זכאים לקבל קצבת נכות כללית בכל חודש בחודשו, מטעם ביטוח לאומי. בכדי שיקבלו את הקצבה המדוברת, עליהם לעמוד בכמה קריטריונים:

  • גילם יהיה מעל 18 שנים עד גיל הפרישה לגמלאות- נשים בגיל 64 וברים בגיל 67.
  • החולים במחלות אוטואימוניות קיבלו בשל מצבם, לפחות 60% נכות רפואית  או 40%, כשבאחוזים אלה אחד מהליקויים חייב להיות 25% לפחות. במידה ואלו הן נשים עקרות בית – אחוזי הנכות הרפואית צריכים לעמוד על 50% לפחות.
  • במידה והם עברו את סף אחוזי הנכות הרפואית, אנשים אלה איבדו עקב מחלותיהם, לפחות 50% מכושרם לעבוד ולהשתכר, או לפחות 50% מהיכולת התפקודית בעבודות הבית.
  • הקצבה תינתן לחולים במחלות אוטואימוניות רק בתנאי שהם לא יהיו בעלי סכומי כסף, שעוברים את הסכום הממוצע, מהכנסה חודשית מעבודה או ממשלח יד.

קצבת שירותים מיוחדים

הקצבה ניתנת לחולים מגיל 18 עד הגיעם לגיל הפרישה, כשהם נמצאים במצבים חמורים של המחלות, בו הם זקוקים לשירותים מיוחדים, לצורך טיפול בהם. ביטוח לאומי מעניק קצבת שירותים מיוחדים לאנשים שזקוקים לעזרת הזולת בביצוע פעולות היומיום הבסיסיות, כמו אכילה, הלבשה, רחצה, קימה ושכיבה, ניידות בבית ושליטה על הסוגרים.

מטרת קצבת שירותים מיוחדים היא לתת תמיכה כלכלית לאנשים נכים, בכדי שיוכלו לממן את העזרה בבית, על ידי מטפל/ת. הביטוח הלאומי משלם את הקצבה, כאשר הסכום לתשלום נקבע על פי דירוג המצב בו שרוי האדם הנכה, בהתאם לשלוש דרגות הקובעות את מידת התלות באדם אחר.

קצבת סיעוד

הקצבה ניתנת לחולים קשישים אשר עברו את גיל הפרישה לגמלאות (נשים-64, גברים-67), כשמחלתם גרמה להידרדרות חמורה במצבם, כגון התפתחות גידולים סרטניים ממאירים, קשיי נשימה חמורים מאוד וכדומה, ובעקבות כך הם איבדו את יכולת הביצוע העצמי של 6 הפעולות הבסיסיות: אכילה, הלבשה, רחצה, קימה ושכיבה, ניידות בבית ושליטה על הסוגרים, וכעת הם זקוקים לעזרה של הזולת, למען יוכלו לתפקד ביומיום.

במסגרת קצבת סיעוד, ביטוח לאומי נותן מכסה של שעות טיפול שבועיות, אותן אפשר להמיר בכמה שירותים, כגון שירותי כביסה, שהות במרכז יום לקשיש, לחצן מצוקה וכדומה. קצבת הסיעוד לא ניתנת כקצבה כספית חודשית, אלא בצורה של מתן שירותים.

קצבת ניידות

במקרים בהם המחלות האוטואימוניות פוגעות במערכת העצבים, האנשים מתקשים בהליכה ומוגבלים בניידות. במצב זה הם יפנו לוועדה רפואית במשרד הבריאות, בה ייקבעו אחוזי נכותם בתחום הניידות. החולים עשויים לרכוש רכב בפטור חלקי או מלא ממס ולקבל קצבה חודשית בגין החזקת רכב ותו חניית נכים. כל הזכויות ייקבעו לפי אחוזי נכותם.

מחלות אוטואימוניות – זכויות במס הכנסה

חולים במחלות האוטואימוניות, בעלי לפחות 90% נכות רפואית כתוצאה משקלול כמה מחלות, או 100% נכות רק מהמחלה המדוברת, זכאים לפטור ממס.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן