תרופות אימונולוגיות חדשות בסל הבריאות 2014

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תרופות אימונולגיות
תרופות אימונולגיות

אימונולוגיה היא תחום מתקדם ומרתק, הועמד בחזית הרפואה. תרופות חדשות מופיעות חדשים לבקרים, והן מיועדות לטיפול במגוון רחב של מחלות אימונולוגיות.

מרבית המחלות הללו הן מחלות נדירות למדי, ולכן מספר החולים שזקוק לתרופות אלו מועט למדי, וחלקן היחסי בסל הבריאות נמוך (בייחוד בהשוואה לתחומים אחרים, עתירי חולים,  כמו אונקולוגיה ואורולוגיה). מה החידושים בסל הבריאות של 2014 ביחס לתרופות מתחום האימונולוגיה והראומטולוגיה?

תרופות חדשות לטיפול באנגיואדמה תורשתית

אנגיואדמה היא מחלה שבה מופיעה נפיחות של איזורים שונים בגוף – למשל השפתיים ודרכי הנשימה. התקפים של אנגיואדמה קשורים בדרך כלל לתגובה אלרגית, אך קיים מצב נדיר של אנגיואדמה תורשתית- מחלה המועברת באופן גנטי וגורמת להתקפים חוזרים של אנגיואדמה גם ללא טריגר אלרגי.

מחקר שבוצע על הבסיס הפתולוגי של מחלה זו גילה שהחולים סובלים מהפרעה בחלק מסויים של מערכת החיסון, המכונה מערכת המשלים. הפגם מצוי במרכיב שנקרא C1.

טיפול אימונולוגי מתקדם בחולים כולל תרופה הפועלת כמעכב של אנזים הקשור ל – C1 – C1 esterase inhibitor. תרופה זו נקרא ברינרט (Berinetr), והיא אושרה לשימוש בסל החדש, בהרחבת ההתוויה המותרת, וניתן לטפל בה כעת גם בילדים הסובלים מאנגיואדמה תורשתית.

התרופה משמשת למניעה של התקפים לטווח הארוך, ולא לטיפול בהתקף חריף פעיל. תרופה נוספת שהשימוש בה הורחב גם עבור ילדים היא  לקטיבנט (Icatibant), או בשמה המסחרי פירזיר (Firazyr).

תרופה זו היא חסם של קולטן לברדיקינין, חומר המופרש בגוף וקשור גם הוא לאנגיואדמה. בנוסף לתרופות אלו, המשמשות למניעה, אושרה לשימוש תרופה לטיפול בהתקפים חריפים – Conestat alfa, ובשמה המסחרי רקונסט (Ruconest).

התרופה היא חסם של מרכיב המשלים C1. סל הבריאות הנוכחי הביא, אם כן, להרחבה בשימוש של מספר תרופות לאנגיואדמה תורשתית.

ריתוקסימאב לטיפול בדלקת של כלי הדם

ריתוקסימאב (Rituximab), הידועה בשם המסחרי מבטרה (Mabthera) היא תרופה חדשה, המשמשת לטיפול במספר ענפים של הרפואה. תרופה זו פועלת כנגד סמן המוכנה CD20. סמן זה נמצא על תאי דם לבנים מסוג לימפוציטים, ובייחוד לימפוציטים מקבוצה B. ללימפוציטים אלו תפקיד חשוב במערכת החיסון (הם אחראים, למשל, על ייצור נוגדנים והצגת אנטיגנים).

ריתוקסימאב חוללה מהפכה בטיפול בכמה סוגי לימפומות, המתפתחות מתאי B. בסל הבריאות החדש הורחב השימוש בריתוקסימאב לטיפול בדלקת של כלי הדם החיובית לסמן ANCA. דלקות של כלי הדם, המוכנות וסקוליטיס (Vasculitis) הן ערב רב של מחלות אימונולוגיות שבהן מופיעה תגובה דלקתית כלל גופית, המערבת כלי דם באזורים שונים בגוף.

חלק ממחלות אלו מלוות בסמן האימונולוגי ANCA. בסל הבריאות החדש הורחב השימוש בריתוקסימאב גם לגברים בגיל הפוריות הסובלים מוס קוליטיס עם ANCA חיובי. מדובר במספר קטן למדי של חולים מדי שנה, אך הטיפול כיול להועיל להם מאוד.

בלימומאב לטיפול בזאבת

זאבת היא המחלה האימונולוגית הקלאסית, המאופיינת בתגובה אוטואימונית כנגד מרכיבים שונים בגוף: מרכיבי הדם, מפרקים, כליה, כלי דם ועוד. התרופות העיקריות המשמשות לטיפול במחלה הן תרופות המדכאות את מערכת החיסון: סטרואידים, מתותרקסט, אזאתיופורין וכדומה. תרופות אלו מגלות יעילות בטיפול במלה, אך לעיתים הן אינן מספקות, והן גם עלולות לגרום לתופעות לוואי קשות וחמורות.

התרופה בלימומאב (Belimumab) היא נוגדן המשמש כתרופה, והיא פעולת כנגד חומר המפעיל לימפוציטים מסוג B – BAFF. לימפוציטים אלו חשובים מאוד בהתפתחות מחלת הזאבת, ועיכוב שלהם מהוה טיפול יעיל במחלה.

בסל הבריאות הנוכחי הורחבו אפשרויות השימוש בבלימומאב בחולי זאבת, גם לאחר כישלון בקו בודד של טיפול שגרתי אימונוסופרסיבי (מדכא מערכת החיסון). התרופה אושרה לחולים שאינם סובלים ממחלת כליות או מחלה של מערכת העצבים כתוצאה מהזאבת בזמן הטיפול.

תרופות אימונולוגיות אחרות

מלבד התרופות הללו, אושרו (או הורחבה ההתוויה לשימוש) של שתי תרופות נוספות: Febuxostat לטיפול בהיפראוריצמיה (רמות גבוהות של חומצה אורית בדם), ו –  Everolimus כטיפול נוגד דחייה במשותלי כבד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן