תרופה המתמקדת בתאי מערכת החיסון לטיפול במלנומה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שיתוף פעולה ישראלי אמריקאי הוביל לפריצת דרך בטיפול במחלת הזאבת

תרופה המתמקדת בתאי מערכת החיסון לטיפול במלנומהחוקרים מארה"ב ומגרמניה הציגו תוצאות של ניסוי קליני ראשון המראה את יעילות החיסון אשר מתבסס על מוטציות המעוררות את מערכת החיסון לפעול כנגד הגידול הסרטני. בניסוי נטלו חלק שישה נבדקים החולים בסרטן העור ובכולם חלה נסיגה מלאה של הגידול והמחלה ללא תופעות לוואי.

טיפול מותאם אישית – חיסון לסרטן

גישה חדשה לטיפול בסרטן באמצעות חיסון מותאם אישית נותנת תקווה לחולים ומהווה פריצת דרך במחקר הסרטן. החוקרים זיהו אצל חולי סרטן העור מקטעים ספציפיים בגידולים האופייניים להם באופן אישי וייצרו חלבונים אשר מכילים את אותם המקטעים. החלבונים הוזרקו לחולים על מנת לעורר תגובה של מערכת החיסון לפעול נגדם. יעילות הטיפול הוכחה בעכברים, אך מדובר במחקר הקליני המוצלח הראשון מסוגו.

חמקמקות התאים הסרטניים

אחד מתפקידיה של מערכת החיסון הוא חיסול תאים סרטניים בטרם הם מתפתחים לגידול ממאיר. לעתים התאים הסרטניים חומקים ממערכת החיסון ומליחים להתרבות עד להיווצרותו של גידול סרטני אשר פוגע במערכות הגוף לצורך התפתחותו. כאשר הגוף מאתר את הגידול ייתכן כי יהיה זה בשלב מאוחר מדי.

המחקר התבסס על ניסיון לעזור למערכת החיסון לזהות את הגידול כגורם זר ובעקבות כך לחסלו. בשנים האחרונות המלחמה בסרטן מתמקדת ופועלת ליצירת מנגנונים חיסוניים בשיטת אימונותרפיה כגון הנדסה גנטית של תאי T כך שיוכלו לזהות את הגידול הסרטני.

תרכיבים חלבוניים ספציפיים

במחקר שבוצע באוניברסיטת הרווארד, נלקחו דגימות מגידולים סרטניים של שישה חולי מלנומה בשלבים מתקדמים, החוקרים ביצעו אפיון של המוטציות הייחודיות לכל חולה. בהמשך בודדו מהדגימות מקטעים מהגידול האופייניים רק לו והתאם ייצרו חיסונים המתבססים על הרצפים הגנטיים הללו. התרכיבים המכילים את המקטעים החלבוניים המתבססים על מוטציות, הוזרקו לגופם של החולים בשלוש מנות ובוצע מעקב אחר המחלה במשך שנתיים וחצי.

יעילות החיסון המותאם אישית

לאחר קבלת החיסון, נצפתה בקרב כל החולים תגובה חיסונית נגד תאי הגידול וחלה נסיגה של המחלה כמעט ללא תופעות לוואי. אצל ארבעה מהחולים, המחלה לא חזרה ושני האחרים נזקקו לטיפול נוסף לאחר שנה על מנת להתמודד עם מנגנוני ההגנה של הגידול כנגד פעולת מערכת החיסון כאשר גם בשני החולים האלה חלה נסיגה מלאה של המחלה.

החוקרים מציינים כי על מנת להילחם עם גידולים המשתנים באפיונם בין כל חולה, פותח חיסון מתואם אישית אשר מפעיל את מערכת החיסון כנגד מקטעים ספציפיים בחלבונים אשר נוצרו כמוטציות בתאים הסרטניים וקיימים אך ורק בתאי הגידול.

התגובה החיסונית שנצפתה לאחר קבלת החיסון הייתה חזקה כנגד הגידול כפי שציפו וקיוו החוקרים. המחקר מוכיח כי ניתן לייצר חיסון מותאם אישית ושהשימוש בו בטוח, כעת החוקרים עוברים לניסויים בקבוצות גדולות יותר על מנת להעריך את מידת היעילות של הטיפול.

אופדיבו – תרופה למלנומה

אחד הטיפולים במלנומה גרורתית מבוסס על יצירת נוגדנים מונוקלונלים  אשר מגבירים את תגובת מערכת החיסון. התרופה אופדיבו פורצת את ההגנה המתוחכמת של תאים סרטניים ומאפשרת למערכת החיסון להגן על הגוף בצורה יעילה יותר.

תאי סרטן מטעים את זיהוי המערכת החיסונית כך שתאי ה-T פועלים באופן מוחלש. התרופה משחררת את תאי מערכת החיסון מן הדיכוי בו הם שורים וגורמת להם לתקוף באופן אגרסיבי את הגידול.

ניסויים קליניים בתרופה הראו תוצאות חיוביות למעלה מהמצופה ועילות הטיפול בתרופה הייתה כה גבוהה עד כי הניסויים הופסקו לפני המועד המתוכנן. בקרב המטופלים בתרופה, 73% מהחולים שרדו את המחלה בשנה הראשונה ונצפה צמצום של כ-40% בגידול. מסקנת המדענים הייתה כי התרופה מציגה יעילות גבוהה בקרב חולי מלנומה גרורתית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן