מהי פולימיאלגיה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שיקום בבית לסובלים מטרשת נפוצה

פולימיאלגיה, מחלה בעלת תסמינים ראומטיים והשפעה אפשרית גם מבחינה רגשית, עלולה במצבים מסוימים להביא לפגיעה אנושה בעיניים ובראייה. למרבה המזל, כאשר היא מאותרת ומאובחנת נכונה, ישנם טיפולים שיכולים להקל מאוד על התסמינים, על הכאבים ולשפר מאוד את איכות החיים.

Volunteer visiting man

חשוב לדעת, עם זאת, שהטיפול המקובל עלול לגרום לתופעות לוואי כך שבדרך לריפוי מלא, אסור להיות שאננים. מקובל להמליץ על מעקב רפואי הדוק. אתם מוזמנים ללמוד כעת את הגורמים למחלה, התסמינים שלה, הדרכים שיכולות לסייע לרופא לאבחן וכמובן, איך ניתן לטפל. 

מה גורם לפולימיאלגיה?

ברוב המוחלט של המקרים, מדובר במחלה של בני הגיל השלישי. לעיתים, היא יכולה להופיע גם בגיל מוקדם יותר אך בדרך כלל לא לפני העשור השישי של החיים. לפי מיטב הידע הרפואי כיום, לא מדובר במחלה ויראלית כי אם במחלה אוטואימונית. כלומר, בשל סיבות שונות שעדיין נחקרות, מערכת החיסון נכנסת לפעולת יתר. בשלב מסוים הפעולה הזאת מופנית כנגד הגוף ובמקרה זה, נוצרים סימפטומים ראומטיים, כאבים וסימפטומים נוספים. 

מקובל להניח כי למחלה הזאת יש רקע גנטי ועוד ידוע כי שני שלישים מבין החולים הינם נשים. ישנם חוקרים אשר סבורים שיתכן שהגורם למחלה הינו חיצוני, אחרי הכל. כלומר דבר מה שטרם נמצא, אולי מחלה ויראלית נטולת סימפטומים, מוציא את האיזון של מערכת החיסון. אם וכאשר גורם זה יתגלה כנכון, ניתן יהיה להציע הסבר ברור יותר למחלה וכמובן שגם הטיפול יהיה טוב מכפי שהוא כיום. 

האם אפשר להבריא מהמחלה?

לא מכל המחלות הראומטיות ניתן להחלים אך למרבה המזל, פולימיאלגיה הינה מחלה הניתנת לטיפול. הטיפול בעיקר נועד להקל על התסמינים השונים ועם הזמן, המחלה חולפת. יש לציין כי חלק מהחולים יחלימו מהר יותר מאחרים. המחלה יכולה ללוות את החולה חודשים ארוכים ולפעמים גם שנה, שנתיים. כמו כן, מכיוון שזו לא מחלה ויראלית, הגוף לא מתחסן לאחר הריפוי. המחלה עשויה לחזור ולכן אפשרי כי הרופא ימליץ על ביצוע מעקב גם לאחר החלמה. 

תסמינים של פולימיאלגיה

המחלה איננה נחשבת למסכנת חיים, בדרך כלל, אך הסימפטומים בהחלט אינם מן הקלים. מרבית החולים מתלוננים על כאבים ונוקשות בכתפיים, כאבי צוואר, לפעמים גם כאבי גב תחתון ונוקשות בירכיים. אלה הם האזורים העיקריים בהם מרגישים נוקשות וכאבים, אך אין זה נדיר כי יופיעו סימפטומים דומים גם במפרקים אחרים בגוף. 

תופעות נוספות הנחשבות לנפוצות: עליה קלה בטמפרטורת הגוף לתקופה ממושכת, שינויים בתיאבון ובמשקל, תחושה של עייפות כללית עד כדי תשישות וכן ירידה בשמחת החיים. יש לציין כי לצד התיאור היבש של התסמינים, מטופלים רבים מדווחים על סבל רב. ישנה טענה, שאיננה מקובלת על ידי כל הרופאים, כי התסמינים כוללים גם דלקת בכלי הדם.

מה שברור הוא כי הדלקת הזאת מתפתחת עד כדי סכנה של ממש רק באחד מכל עשרה חולים לערך. במקרה זה, עלולים להתווסף על כאבי ראש ולסת גם פגיעה בעורקים המהווים כלי דם של העיניים. אפשרית פגיעה בראייה, אפילו עיוורון. 

שיטות טיפול בפולימיאלגיה

האבחון של המחלה נעשה בדרך כלל על סמך התסמינים ושלילת מצבים רפואיים אחרים. אין בדיקה שיכולה להעיד באופן חיובי כל קיומה של המחלה. הטיפול העיקרי בחולים נעשה באמצעות מתן סטרואידים, כאשר משתדלים להסתפק במינון נמוך בשל תופעות הלוואי האפשריות. לאחר הטיפול, ההקלה בתסמינים יחסית מהירה. לאחר שמצבו של החולה מוטב, מנסים להוריד את מינון הסטרואידים. ההחלמה, בדרך כלל, בתוך מספר חודשים או שנה, לפעמים למעלה מכך. 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן