למה נשים חולות יותר מגברים במחלות אוטואימוניות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

למה נשים חולות יותר מגברים במחלות אוטואימוניות?ההבדלים שבין הנטייה בקרב נשים וגברים לחלות במחלות אוטואימוניות מהוות נושא למחקרים רבים, אחת הסברות המרכזיות והטבעיות העולות מן הבדיקות וההשוואות בין המינים הם שהבדלים הורמונליים גורמים לשוני בסיכון לחלות במחלות אלה.

אולם ההסבר ההורמונלי אינו היחיד ועל סמך תוצאות מחקרים נוספים בתחום נמצא כי הגנים האנושיים מתבטאים באופן שונה וחלקם גורמים לתגובה מוגברת של המערכת החיסונית.

מחלות אוטואימוניות בקרב נשים

מחלה אוטואימונית היא מחלת חיסון עצמי המתאפיינת בפעולה של תאי מערכת החיסון נגד הגוף עצמו, התאים האמורים להגן על הגוף מאבדים את הסבילות החיסונית ופועלים כנגד הגוף במקום כנגד פולשים וגורמים מזיקים חיצוניים. מחלות מסוג זה תוקפות כ-5% מהאוכלוסייה ושכיחות במיוחד בקרב נשים בגיל הפריון. הטיפול במחלה הוא לרוב סימפטומלי כלומר מנסה להקל על הסממנים אך מתקשה לרפא את המחלה.

ישנם סוגים שונים של מחלות אוטואימוניות חלקן ידועות יותר וחלקן פחות, בין היתר לקטגוריה זו משתייכות פסוריאזיס, זאבת ודלקת מפרקים שגרונית, מחלות אלה מתפתחות במצבים של תגובת יתר או פעילות מוגברת של המערכת החיסונית אשר גורמות לתקיפה של המערכת החיסונית את הגוף עצמו.

במהלך תגובת היתר משתחררים חלבונים דלקתיים על ידי מערכת החיסון אשר מציפים את הגוף ומחוללים דלקת, כאשר הדלקת מתרחשת לזמן מוגבל זהו דבר תקין והגוף נזקק לה לצורך תהליך ההחלמה אולם מצב של דלקת ממושכת לטווח זמן ארוך הנובע מפעילות יתר של מערכת החיסון עלול לגרום לנזק לתאי הגוף ולאיברים שונים בו.

ההבדלים בין המינים הובילו את החוקרים להגיע למסקנה כי גברים ונשים עשויים להיות פגיעים באופן שונה למחלות שונות וכן לחוות אותן באופן שונה. אך מסקנה זו טרם הולידה איתור הגורם הפיזיולוגי הגורם לכך שנשים חשופות יותר למחלות אוטואימוניות מאשר גברים כאשר נמצא כי מתוך 10 חולים במחלה אוטואימונית ( מחלה בה המערכת החיסונית תוקפת את הגוף עצמו) 8 הן נשים.

האמונה הרווחת עד היום הייתה שמדובר בהבדלים הורמונליים ובהשפעות שונות של אסטרוגן וטוסטסטרון על הגוף אולם מחקרים מתקדמים שבוצעו לאחרונה באוניברסיטת מישיגן מצביעים על הסבר אחר והוא אופן הביטוי השונה של הגנים אצל גברים ונשים.

פעילות יתר של מערכת החיסון

ממצאי המחקר אשר בוצע בקרב נשים וגברים הראו על 661 הבדלים בביטוי הגנים בין המינים כאשר חלק מההבדלים נמצאו בגנים האחראים על המערכת החיסונית וקשורים להיווצרות תגובת יתר שלה העלולה להוביל למחלות אוטואימוניות. גילוי מהותי נוסף היה בנוגע לחלבון האחראי על וויסות דלקות ותגובות אוטואימוניות של מערכת החיסון אשר בדגימות של אנשים בריאים נמצא פעיל רק בקרב נשים. תוצאות המחקר הובילו לשינוי תפיסתי באשר לגורמים לשוני במחלות אוטואימוניות בין גברים לנשים ולהבנה כי הגורמים להבדלים אינם הורמונליים.

טיפול ומניעה

ההבדלים בהתבטאות הגנים בין המינים גורמים הן לפגיעות רבה יותר למחלה אצל נשים והן לתגובת יתר של מערכת החיסון בזמן מחלה. אישה חשופה יותר לחלות במחלה אוטואימונית ולמעשה עצם היותה אישה מהווה גורם סיכון להתפתחות תגובות אוטואימוניות משמעותי יותר מגורמי סיכון אחרים.

הגנים אשר זוהו כקשורים למחלה יכולים לשמש כסמנים ביולוגיים לזיהוי מצבים ביולוגיים ולאפשר הערכה של רמות סיכון וכן עשויים לשמש לפיתוח תרופות. ככל שאנו למדים יותר על התהליך המביא להתפתחות המחלה האוטואימונית כך ניתן לשלב דרכי מניעה טיפול נוספות, על סמך הממצאים נפתחה בפני הרופאים זווית חדשה לחלוטין בנוגע ליחס למחלות אוטואימוניות, לשיטות הטיפול ודרכי ההתמודדות עמן.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן