מצבים אוטואימונים עם ביטוי עורי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מצבים אוטואימונים עם ביטוי עורימחלות אוטואימוניות הן מחלות בהן תאי מערכת החיסון של הגוף שוגים ופועלים נגד תאים בריאים של הגוף ובכך מעוררים דלקת בחלקים שונים.

ישנן מחלות שמוגבלות לאזור מסוים כגון ויטיליגו המוגבל לעור וישנן מחלות מפושטות כמו זאבת שמערבת מספר מערכות בגוף. להמון מחלות אוטואימוניות יש ביטוי בעור, הנה דוגמאות לחלק מהן.

פסוריאזיס

פסוריאזיס או "ספחת" בעברית היא מחלת עור בה ישנה פעילות מוגברת מדי של תאי העור. התאים החדשים נוצרים מהר מדי והגוף לא מסוגל להיפטר מהתאים הישנים שבעור בריא היו נושרים בצורה טבעית. כחלק מהמחלה התאים מצטברים בדמות קשקשים כסופים ומסביבם נוצרת דלקת שמתבטאת באודם, פריחה וגירודים.

פסוריאזיס משפיעה בדרך כלל על הברכיים, מרפקים הגב התחתון והקרקפת. ישנו היצע מגוון של טיפולים לספחת. החל ממשחות עם וללא מרשם, תרופות פומיות (כדורים), תרופות בהזרקה, טיפול באור (במכונים מיוחדים בבתי חולים או בים המלח) ושינוי אורחות חיים.

אלופקיה אריאטה

אלופקיה אריאטה היא מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון תוקפת אזורים מסויימים של זקיקי שיער וכתוצאה נוצרים כתמי קרחת. זוהי מחלה לא צפויה עם מהלך של התקפים ותקופות של שיפור. רופאי עור יכולים לעזור עם הזרקות מקומיות של סטוראידים לקרקפת או תרופות שמאיצות צמיחת שיער.

ויטיליגו

ויטיליגו היא מחלה בה מערכת החיסון תוקפת את התאים המלנוציטים שמקנים לעור צבע כהה. היא תתבטא במיוחד באנשים שחומים או שזופים בצורת כתמים בהירים ואפילו לבנים.  אין תרופה שמרפאת ויטיליגו אך ישנם טיפולים שעוזרים לשחזר חלק מגוון העור.

תת פעילות של בלוטת התריס

מצב שכיח מאוד שמתבטא בין היתר גם בעור הוא פעילות פחותה של בלוטת התריס ושמייצרת פחות הורמון תריס בגלל שתאי הגוף תוקפים אותה. תת-תריסיות יכולה להתבטא בעייפות וחולשה ובעור בכך שגורמת בין היתר לנשירת שיער ויובש. אין דרך לרפא תת-תריסיות אבל ניתן לטפל בה בקלות על ידי השלמת ההורמון החסר בכדורים לפי המלצת הרופא.

מחלות ריאומטולוגיות

דלקות פרקים שונות כגון ריאומטואיד ארתריטיס (דלקת פרקים שגרונית) יכולות להיות בעלות ביטוי חיצוני בדמות נפיחות ואודם על פני המפרקים בנוסף לקשיים וכאבים בהנעת המפרק.  ישנן תרופות ללא מרשם להקלה בכאבים אך עיקר הטיפול הוא על ידי רופא ריאומטולוג שיכול לרשום תרופות שמשפיעות גם על מהלך המחלה וחוסכות את הנזקים של מחלות הפרקים לטווח הארוך.

מחלה נוספת מהתחום הריאומטולוגי היא לופוס המוכרת גם כזאבת. אחד הסימנים הקלאסים של זאבת שאף הקנה למחלה את שמה הינו פריחה בצורת פרפר שמופיעה על הפנים ומערבת את הלחיים וגשר האף. פריחות במקומות נוספים גם מופיעות בזאבת. מחלה ריאומטולוגית שלישית היא ביטוי עורי מובהק היא דרמטו-מיוזיטיס. במחלה זאת יש דלקת של השרירים והעור. בשתי המחלות האחרונות לעיתים יש צורך בטיפול מדכא חיסון על מנת להתגבר עליהן.

סכרת נעורים

סכרת מסוג 1 המוכרת גם בתור סוכרת נעורים עקב הגיל שבו בדרך כלל מופיעה, היא מחלה בה הלבלב שהוא האיבר שאחראי על ייצור ההורמון אינסולין מותקף ומפסיק לייצר את ההורמון. כתוצאה מכך הגוף אינו מסוגל לווסת את רמות הסוכר בדם ולהכניסו לתאים ולכן החולים תלויים בזריקות אינסולין שמיוצר במעבדה. סכרת יכולה להתבטא בעור יבש, מגרד שיכול להזדהם בקלות. כמו כן, אחרי פציעה העור של חולי סכרת מחלים בצורה איטית יותר.

אנמיה אוטואימונית

אנמיה היא חסר בתאי דם אדומים. אחת הסימנים לחסר משמעותי הוא חיוורון בעור, בלחמיות העיניים ובחלל הפה. קיימת צורה נדירה של אנמיה בה תאי הגוף תוקפים איזורים בקיבה שאחראים על ספיגה של ויטמין הנקרא 12 B והוא חשוב ליצירת תאי דם אדומים. חשוב להדגיש שהסיבה הכי שכיחה לאנמיה היא חסר בברזל בתזונה שמתוקן באמצעות תוספים שניתנים ככדורים בדרך כלל.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן