קורונה-וירוס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

וירוס

וירוסעולם המחלות הזיהומיות הוא עולם מתפתח ומשתנה. מחלות רבות נעלמות מן העולם (כמו אבעבועות שחורות), ומחלות רבות אחרות עולות במקומן על הבמה. מגיפות גרמו לתמותה של מספר רב של אנשים פעמים רבות מאוד במהלך ההיסטוריה, ותמיד קיימת הסכנה של הופעת מגיפה חדשה, שתפגע בעולם כולו. מגיפות יכולות להתפתח כתוצאה משינוי במחוללי מגיפות מוכרים.

הדוגמא הטובה ביותר לכך היא שפעת החזירים ושפעת העופות, שבהם עולה החשש כי שינוי קטן בנגיף עלול להוביל למגיפה שאחריתה מי ישורנה.

מגיפות יכולות להתפתח גם מזיהומים חדשים, שלא היו מוכרים לפני כן בעולם – הדוגמא הטובה ביותר לזיהום כזה הוא וירוס האיידס (HIV), שתפוצתו באפריקה נע בין שלושים לחמישים אחוז, במדינות מסויימות.

ארגוני הבריאות העולמיים עומדים על המשמר כדי לזהות התפחות של מגיפות חדשות, או אירועים שיכולים לרמז על התחלה של זיהום אלימים ומסוכנים, בתקווה שהיכרות טובה עם הסכנה זמן רב מראש תאפשר התמודדות טובה יותר והצלה של חיי אדם רבים. אחת מקבוצות הוירוסים שעלו לכורות בעקבות הסכנה להתפתחות מחלה מדבקת ואלימה היא קבוצת הוירוסים המכונה "קורונה וירוס".

קורונה – וירוס

וירוסים ממשפחת "קורונה וירוס" נפוצים בכל העולם, בסוגים שונים של בעלי חיים. ניתן למצוא את הוירוס בעטלפים, ציפורים, חתולי, חזירים, עכברים, וגם בבני אדם.

וירוסים אלו יכולים לגרום לטווח רב מאוד של תסמינים, ובכלל זה סימנים ריאתיים, הפרעות במערכת העיכול, פגיעה בכבד ופגיעה נוירולוגית.

מספר סוגים של וירוסים מקבוצה זו היו ידועים כגורמים מחלה נשימתית באדם. המחלה בדרך כלל קלה למדי, ודומה להצטננות פשוטה.

וירוסים מקבוצה זו עוברים שינויים רבים, כתוצאה ממספר פקטורים ביולוגים, ולכן הם בעלי כושר הסתגלות רב. קבוצת וירוסים זו התפרסמה בעולם עם הופעתה של מגיפת ה – SARS (Severe acute respiratory syndrome). מחלת ה – SARS נגרמת מוירוס השייך לקבוצת ה"קורונה-וירוס", והופיעה לפני כעשר שנים בסין.

המחלה עוררה בהלה רבה, התפשטה במהירות לארצות אחרות בעולם, וגרמה לכמה אלפים של חולים, עם מספר מאות מתים כתוצאה מהזיהום. למרבה המזל, החלה נעצרה ולא הפכה למגיפה עולמית קשה.

דיווח מקרה

לאחרונה פורסם בהרחבה דיווח על מקרה של הדבקה בכתב העת הרפואי היוקרתי The new England Journal of Medicine. במקרה המתואר אושפז בבית חולים בסעודיה גבר בן 60, לאחר שבעה ימים שמהם סבל מחום, שיעול וקוצר נשימה.

צילום חזה של האיש הראה על דלקת ריאות ממקור לא ידוע. מצבו של החולה התדרדר במהירות, והוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ יום לאחר אשפוזו, שם הונשם באופן מלאכותי.

במהלך האשפוז הופיעה אצל החולה כשל כלייתי, והוא נפטר בסופו של דבר אחד עשר יום לאחר תחילת האשפוז. בדיקות מעבדה של החולה הראו שמחלתו הבסיסית נגרמה כתוצאה מהדבקה בזן חדש של קורונה-וירוס.

קורונה-וירוס – סכנה למגיפה עתידית?

הדבקה אלימה זו בוירוס חדש-ישן מעוררת דאגה בקרב הרופאים העוסקים במחלות זיהומיות. וירוס זה, שגורם למחלה נשימתית קשה ופוגע גם בכליות, יכול להתפשט באוכלוסייה ולגרום לתחלואה מרובה.

לא נמצאו עדויות שוירוס זה עובר מאדם לאדם, ואף איש צוות רפואי או אדם אחר שבא במגע עם החולה לא נדבק במחלה. שלושה חודשים לאחר המקרה, דווח על מקרה נוסף של אדם שחלה במחלה דומה בעקבות הדבקה בוירוס זה.

מעריכים, שהוירוס הופיע בבני אדם לאחר שזן המדביק בעלי חיים (קרוב לוודאי עטלפים) עבר שינוי קל. הסכנה בהתפתחות זיהומים כלל עולמיים מסוכנים, כדוגמת ה – SARS מחייבת את המומחים לעמוד על המשמר מפני זיהומים דומים שעלולים לאים על הבריאות של כולנו.

אולי יעניין אותך גם:

נוגדנים אוטואימוניים אחראים למקרי קורונה חמורים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן