דיאטה עוזרת בהפחתת התקפי אסטמה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ההנחה כי לתזונה עשויה להיות השפעה על התפתחותן והתלקחותן של מחלות אוטואימוניות דלקתיות הינה תפיסה רווחת ומקובלת זה שנים רבות בעולם הרפואה. מחקר שפורסם בכתב העת "Journal of Allergy and Clinical Immunology", מצא לראשונה הוכחה מדעית לקשר אפשרי בין השמנת יתר בילדים ואסתמה.

לטענת החוקרים, אצל ילדים הסובלים ממשקל עודף יהיה קשה יותר לאזן את התקפי קוצר נשימה וכי הם נזקקים בממוצע ליותר תרופות על מנת לטפל במחלה.

אסטמה (קצרת בעברית) הינה מחלה כרונית התקפית הפוגעת בדרכי הנשימה. מסיבות שאינן ברורות לנו עד תום, דרכי האוויר של החולים במחלה נוטים לפתח במצבים מסוימים תגובה חסימתית הכוללת היצרות של דרכי הנשימה התחתונות, כתוצאה מכיווץ של השריר החלק המקיף אותן ובלווי הפרשת נוזל דלקתי התורם אף הוא לחסימה. לרוב גורם מסוים כמו אבק, מזון מסוים ואפילו טמפרטורה, מוביל לתגובה האלרגית המוכרת – התלקחות התקפית של המחלה, הבאה לידי ביטוי בקוצר נשימה קל עד קשה מאד. חשוב לציין שבין ההתקפים החולה יהיה נטול סימפטומים ויוכל לתפקד בדומה לכל אדם אחר.

לדלקת יש תפקיד חשוב בהתפתחות תהליך זה, ומכאן – שליטה בתסמיני הדלקת תביא להפחתת ההתקפים במחלה ולתגובה טובה יותר לטיפול הרפואי. לא פלא אם כן, שהטיפול הרפואי באסטמה מתבסס בעיקרו על הגבלת תהליך הדלקת, (בעיקר באמצעות סטרואידים ותרופות להרחבת סמפונות בעת ההתקפים.

תזונה ודלקת

מזה זמן ידוע שדיאטה עתירת שומנים, בעיקר מסוג שומן רווי, תורמת לסטאטוס הדלקתי של הגוף. המחקר המדובר הינו הראשון מסוגו לבדיקת האפקט בין כמות השומן הנצרכת לבין דלקת של דרכי האוויר. החוקרים במחקר זה הדגימו כי בילדים חולי אסטמה, צריכה של ארוחה עתירת שומנים הובילה לעליית כמות חמצות השומן במחזור הדם ולעלייה בכמות כדוריות הדם מסוג נאוטרופילים בכיח של חולים אלו. היווצרות הדלקת הזו מובילה להפחתת האפקט של תרופות מרחיבות סמפונות – שהן הבסיס העיקרי לטיפול באסטמה.

ממצאים אלו עשויים להסביר את העובדה לפיה ילדים הסובלים מעודף משקל נוטים לצרוך תרופות רבות יותר לאיזון המחלה. לא רק שילדים האלו סובלים מיותר התקפים בממוצע, אלא גם התגובה שלהם לטיפול הרפואי המקובל באסטמה היא פחות טובה. ההסבר העיקרי לכך מקושר על ידי החוקרים לסטאטוס הדלקתי של ילדים אלו, שהוא אקטיבי יותר בהשוואה לחולי אסטמה בעלי משקל בנמצא בגבולות הנורמה.

סברה נוספת שהועלתה במחקר קשורה למבנה הפיסי של ילדים הסובלים מעודף משקל – השומן העודף מעמיס יותר על הריאות ותורם לתחושת החנק המלווה אותם בעת ההתקף, מה שעשוי להוביל לצריכה מוגברת של תרופות. ואכן במחקר הודגם כי בעוד ילדים בעלי עודף משקל צרכו 3.1 טיפולי סיוע באמצעות משאפים מרחיבי סמפונות במהלך שנה, ילדים בעלי משקל בגדר הנורמה נטלו 2.8 בלבד. הנטייה לשימוש במשאפי המכילים סטרואידים הייתה, גם היא, גבוהה יותר בקרב הילדים בעלי המשקך העודף.

דיאטה באסטמה

המסקנה העיקרית של החוקרים במחקר זה הייתה כי לדיאטה יש חשיבות בשמירה, באיזון ובתגובה לטיפול התרופתי בהתקפי אסטמה. דיאטה הדלה בשומנים ובחומרים נוגדי דלקת עשויה לתרום לשיפור בסימפטומים של ילדים חולי אטמה ולשפר את יעילות הטיפול התרופתי בחולים אלו. עם זאת, מציינים החוקרים, כי יש צורך במחקרים נוספים בתחום שכן מדובר בהסקת מסקנות שהועלתה במחקר תצפיתי. העמקת הידע בתחום זה עשויה לתרום להבנה טובה יותר של הטיפול במחלת האסתמה גם במבוגרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן