אימונולוגיה

שיקום בבית לסובלים מטרשת נפוצה

טרשת נפוצה, (באנגלית: Multiple Sclerosis או בקיצור: MS), היא מחלה או מצב רפואי הפוגע במערכת העצבים המרכזית (מוחשיקום בבית לסובלים מטרשת נפוצה וחוט השדרה). היא נפוצה יותר בקרב נשים מאשר אצל גברים ומתגלה בדרך כלל אצל אנשים בשנות ה-20 או ה-30 לחייהם.

זוהי מחלה אוטואימונית בה רקמות הגוף מותקפות על ידי מערכת החיסון שלה. כאן היא תוקפת את מערכת העצבים המרכזית. המאפיין העיקרי שלה הוא פגיעה בכיסוי המגן של תאי העצב, המכונה גם מעטפת מיאלין. נזק זה משבש את הולכת האותות בעצבים המושפעים.

מהם תסמיני טרשת נפוצה?

התסמינים עשויים להשתנות מאדם לאדם והם עלולים להשפיע על כל חלק בגוף. המטופל עשוי להציג אחד או יותר מהתופעות הבאות:

ישנם שלושה סוגים של טרשת נפוצה הידועים לנו כיום והם:

טרשת נפוצה התקפית־הפוגתית (באנגלית: Relapsing Remitting MS או RRMS) – בסוג הזה של המחלה, אנשים סובלים מהתקפים של תסמינים חדשים וישנים מאלה שהוזכרו לעיל. שמה הוא התקפית-הפוגתית כיוון שלאחר ההתקף, המטופל יחווה הפוגה ארוכה בה התסמינים יחלשו או יעלמו כליל, עד ההתקף הבא. בסביבות 85% מהאנשים עם טרשת נפוצה מאובחנים כחולי RRMS.

טרשת נפוצה מתקדמת שניונית (באנגלית: Secondary Progressive MS או SPMS) – השלב הזה של טרשת נפוצה מגיע לאחר טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית עבור אנשים רבים. עם סוג זה של טרשת נפוצה הנכות של המטופל מחמירה בהתמדה. כבר לא צפויה חזרתיות כמו בשלב התקפית-הפוגתית, כאשר הסימפטומים מחמירים אך לאחר מכן משתפרים. כ- 50% מחולי הטרשת הנפוצה לוקים בסוג הזה.

טרשת נפוצה מתקדמת ראשונית (באנגלית: Primary Progressive MS או PPMS) – שלב זה של המחלה משפיע על כ- 10-15% מהלוקים בה וזהו השלב הקשה ביותר. השלב הזה מאובחן לרוב אצל אנשים בגילאי ה-40 וה -50, גיל מבוגר יותר מהתקפית-הפוגתית, אך יכול גם להופיע לפני או אחרי. בטרשת נפוצה מתקדמת ראשונית התסמינים הולכים ומחמירים עם הזמן ולעומת זאת ההתקפים נעלמים כמעט לחלוטין.

כיצד מאבחנים טרשת נפוצה?

אין בדיקות ספציפיות לטרשת נפוצה. במקום זאת, אבחנה של טרשת נפוצה מסתמכת לעיתים קרובות על פסילת מצבים אחרים העלולים ליצור סימנים ותסמינים דומים, סוג בדיקה זה נקרא אבחנה מבדלת.

חלק מהבדיקות האלו יהיו:

טיפול ושיקום בחולי טרשת נפוצה

נכון להיום, טרשת נפוצה היא מחלה ללא תרופה, משמע הלוקים בטרשת נפוצה יצטרכו ללמוד לחיות איתה לאורך כל ימי חייהם, או עד אשר תימצא תרופה. הטיפול מתמקד בדרך כלל בזירוז ההתאוששות מהתקפים, האטת התקדמות המחלה וניהול תסמיני טרשת נפוצה. יש אנשים הסובלים מתסמינים כל כך קלים שאין להם צורך בטיפול. חלק מרכזי בטיפול הוא מתן תרופות, ישנן תרופות רבות המתמקדות בתסמינים ספציפיים של המחלה.

בנוסף לכל אלו, ישנו תהליך שיקום מתמשך, כדי ללמוד כיצד לנהל חיים מלאים למרות הנוכחות של הטרשת הנפוצה.
שיקום שגרתי כולל:

אולי יעניין אותך גם:

מחקר מצא טיפול חדשני לטרשת נפוצה

האם דיאטת פליאו מסייעת לסובלים ממחלה אוטואימונית?

Exit mobile version